Proportion / Ratio
SIGN IN SIGN UP
Enter Folder Name
  • Home
  • Calculator
  • Math Console
  • Math Grapher
  • Library
  • Mathematics
  • Geometry
  • Algebra
  • Electronics
  • Unit Converters
  • Common
  • Electricity
  • Engineering
  • Fluids
  • Heat
  • Light
  • Magnetism
  • Radiation
  • Other
  • Finance
  • Select Folder
    Method
    =
    =
    Example

    Five apples cost 3 dollars. Two apples will cost (2×3)÷5 = 1.2 dollars

    Example

    Two workers finish a job in one hour. Five workers will finish the same job in (2×1)÷5 = 0.4 hours